2013/11/15

Onkai Isshi Mimibukuro: 14. Geri Dönüş / 14. Returning

Geri Dönüş

İnanılmaz bir tesadüfün hikayesi.

R-san bir spor ayakkabı koleksiyoncusu. Bu sene 35'ine basıyor, ama gençliğinden bu yana sıklıkla "değerli şeyler" diye bahsettiği spor ayakkabılarını biriktiriyor. Aslen Shikoku doğumlu, liseyi bitirir bitirmez içindeki hırsı tutup başkente taşındı, ama sadece ailesinin izni ve part-time işinden gelen küpelerle yaşayamadı. Bu yüzden güçsüz düştü ve yaşamak için spor ayakkabılarını satmak zorunda kaldı.

Zamanında gerçekten büyük bir miktar paraya ihtiyaç duymuştu, ve o zamanlar muazzam popüler olan bir üreticiden aldığı değerli spor ayakkabılarını satmıştı. Ama R-san o eşyayı aldığında onlara karşı olağanüstü duygusal bir bağlılık hissetmişti. Problemden fedakarlık yaparak kurtulamazdı, bu yüzden hiç tereddüt etmeden ayakkabılarını sattı. Bir gün onları yeniden satın alacaktı bu yüzden ayakkabının tabanına hiç unutamayacağı bir çizik attı. Ve bunu yaptıktan sonra tüccara geri verdi.

Daha sonra o spor ayakkabıları tüccarla yüzleşirken hep tezgahta durmuştu. O zamanlar o tür spor ayakkabıları değeri göz ardı edilmeksizin popülerliğin zirvesindeydi. Onları derhal satmak zorunda kaldı. O günden sonra ayakkabılar asla ona geri dönmedi.

10 yıl kadar sonra, R-san'ın rüyası gerçek oldu, memleketine dönüp aile işlerine yardım için gitti.

Bir gün kendini birden bire online açık arttırmaya bakarken bulmuştu.  O gün elden çıkardığı ayakkabılarla aynı boy ve tipte olan bir çift ayakkabıya denk gelmişti. Fiyatı oldukça uygundu, bu yüzden hemen onları aldı. Paket ulaşıp, onu açtığında, onları dikkatlice içinden çıkardı. Bir antika kadar güzellerdi, ve ne kadar kirli yada kırışık olduğuna bakmadı bile. Ayakkabılardan birini giyer giymez on yıl önce çizdiği çizgi aklına gelmişti.

O olabilir mi? diye düşündü ve tabanını kıvırıp baktığında, soluk ama şüphesiz onun yaptığı çiziği görmüştü. Gerçekten de on yıl geçmiş ve ayakkabılar gerçek sahibine geri dönmüştü.

"Bu olamaz~ Bu dünyadaki en mucizevi şey!" dedi R-san hoşnut bir ifadeyle spor ayakkabılarını bana gösterirken.


<Koçun Eğlencesi>
Isshi... "R-san" yazmana rağmen, garip ama bu seninle alakalı olabilir. Ya da benimle... Çünkü sen ve ben otaku koleksiyoncularız, bu tür duyguları anlıyorsun değil mi? Bu tutkulu biriktirme ruhuna sahip olan birinin garip tesadüflerle karşılaşması gibi. Yüreksiz şeylerin seninle şans eseri tanışmak istemesi gibi... Bende 30 yıl geçtikten sonra içi doldurulmuş hayvan youkai'si "Kudan"la tekrar karşılaştım...
Ve sonra sen benimle tanıştın.


English:

Returning

A story of a miraculous coincidence.

R-san is a collector of sneakers. He turns 35 this year, but from the time he was a teenager he has been collecting sneakers which are commonly called 'rare goods'. Originally born in Shikoku, just as he graduated high school he held that ambition and moved to the capital, but he couldn't live off only the allowance from his parents and the earnings from his part-time job, so he became restless and had to sell his sneakers to live.

Once he needed quite a large sum of money, and sold his rare sneakers from a maker that was tremendously popular at that time, but R-san had purchased those goods and had an extraordinary emotional attachment to them. He couldn't get rid of the problem without making a sacrifice, and resolutely sold the sneakers. At once time he'd buy them back again, so he drew a mark he would never forget on the other side of the insoles and only then did he bring them to the merchant.

After that, standing at the counter, those sneakers were on his mind as he was facing the merchant. At that time the sneakers were at the peak of their popularity, so regardless of the value of the sneakers that even nowadays would be unimaginable, he had to sell them immediately. After all, they would never return to him.

Then, about ten years later. R-san's dream came true, he returned to his hometown to help out with the family business.

Once, when he suddenly found himself peeking at an online auction, he came across a pair of sneakers of the same size and type as the ones he parted with that day. The price was reasonable, so he instantly bought them. When he unpacked them from the parcel they arrived in, he seemed to handle them carefully, for they were as lovely as an antique, and he didn't think much of the dirtiness or the wrinkles. As soon as he put one foot inside, he remembered the mark he drew ten years before.

Could it be? he thought, and when he folded down the insole, it had become very faint but there was no doubt at all, there was the mark he had made. Indeed, ten years had passed and those sneakers had come back to their original owner.

"No way~ This is the most miraculous thing in the world!" R-san said as he delightfully showed those sneakers to me.

<Coach's Joy>
Isshi... Although you wrote 'R-san' it's strange but, this could possibly be about you. Or me... Because you and I are otaku collectors, you understand these feelings right? It's like, a person with the soul of a passionate collector sometimes meets with a lot of strange coincidences. It's as if the heartless things have a wish to want to meet with us by chance... I've also encountered a stuffed animal of the youkai "Kudan" after thirty years passed...
And you met me...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder