2012/08/14

Onkai Isshi Mimibukuro: 04. (İsimsiz) / 04. (Untitled)


 04. (Untitled)

Mahallemdeki market hakkında bir hikaye.
O markette, tuvaletin kullanıma açık olmadığı sadece bir gün vardır.

Bazen sabaha karşı 4 gibi uyanık olduğumda alışverişe çıkarım, ama o saatlerde hep "tuvalet temizleniyor" levhası asılı olur...
Ancak her nasılsa, temizlenmiş gibi görünür, ışık hiç açık olmaz; perde siyahtır ve birinin içeride olduğuna dair hiçbir işaret yoktur.

Bunun çok şüpheli olduğunu düşünmüştüm ve bu yüzden girişte duran tezgahtara sormaya çalıştım. "Neden bu saatlerde tuvaleti kullanamıyoruz?"
Bunun üzerine tezgahtar şaşırmıştı ve kendini toparlamak için birkaç dakika istedi. "Ah, ehmm, ş-şey, şu an temizlikte, üzgünüm. " dedi zayıf, kaçamak bir cevap vererek.

Şans eseri, içimde bir sezgi pırıltısı belirdi. Birden bire cevabı yapıştırmıştım. "Yakında çıkarlar mı?" dedim ama sonra "Eh! Nereden biliyorsun? Hiç baktın mı?" diye de sormuştum.
Hala...şartlar gereği tabiiki de dükkanın ismini söyleyemem, oranın tezgahtarı durumun ne olduğunu bana anlattı.

O vakitlerde dediğine göre, kapı açıldığı zaman, lavabonun yanındaki aynada bir yüz beliriyormuş, ve tamamen kendi yüzünden farklı bir ifadeyle duruyormuş...bazen gülüyor, bazen ağlıyor, ve bazen, aynaya baktığında sadece kendi arkasının yansımasını görebiliyormuş...

Bir sonraki sefere, eğer şans bulabilirsem, o aynanın karşısında bende durmak istiyorum.


<Koç'un İsteği>
Bu marketin tuvaletini temizlemek için uygunsuz bir zaman. Dahası, Isshi, kapıda "temizleniyor" levhası asılıyken, o küçük penceredeki ışığı gözlemlemek için cesareti yakalamışsın.

Düşünüyorum da, "şüpheli olduğunu düşündüm" derken sezgin parladı ama sezgin doğrulanırkenki yüzündeki o hoşnut ifade aklıma geliyor...

Aynanın önünde dururken korkmazdın ama tezgahtara "Bu misafir tehlikeli midir?" diye sormuş muydun? Saat sabahın 4'ünde markette bir savaş...Bunu görmek isterdim. Bu arada, bu bölgesel bir marketse, o mu? Yoksa o mu!?


English:


A story of my neighborhood convenience store.
At that convenience store, there's only one day when they don't allow use of the toilet.

I often go shopping when I'm awake at 4 AM in the night, but at that time the "toilet cleaning" plate is always hanging... However, although it seems like it's being cleaned, the light is never on; it's pitch black and showing no sign of a person being inside.

I thought it was suspicious, so I tried asking the clerk at the register. "Why can't we use the toilet at this time?"
Then the clerk was surprised and took a moment to gather herself. "Ah, err, w-well, it's being cleaned, I'm sorry," she said, giving a poor evasive response. 

By some chance, this made my intuition flash. I tried lightly retorting by saying something like "Might they be out soon?" but then I was asked "Eh! How do you know? Have you looked?"
Still... on the condition that I absolutely wouldn't reveal the store name, that clerk told me the truth of the situation. 

She said that around that time, when the door is opened, the face reflected in the mirror near the washbasin shows a clearly different expression than her own face... once it was laughing, once it was crying, and sometimes, when she looks into the mirror, the clerk can see her back reflected there...

Next time I too want to take a chance, and try standing in front of that mirror.

<Coach's Request>
That's an unusual time for cleaning the toilet in a convenience store. Furthermore, Isshi, you have keen powers of observation to notice the light in the small window when the "cleaning" plate is hanging on the door. 

I would think that your intuition flashed when you "thought it was suspicious" but your delighted face when your intuition hits is coming to my mind... 

But since you didn't creep in and stand in front of the mirror, were you told by the clerk "That guest is dangerous"? A battle in a convenience store that's open at 4 in the morning... I would've liked to see that. Incidentally, if it's a local convenience store, is it that one? Or is it that one?!


-credits-
Japonca > İngilizce: Sparrow
İngilizce > Türkçe: Shuu


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder